Instalacje chłodnicze nie działałyby tak sprawnie, gdyby nie użycie czynnika chłodzącego. Na dzień dzisiejszy najbardziej popularny jest amoniak. Jest on bardzo ciekawy zwłaszcza pod względem chemicznym, jak i zastosowaniem, które znalazł w życiu codziennym. Nikt przecież nie wyobraża sobie przechowywania żywności, bez użycia instalacji chłodniczych.
Nie mniej jednak nasze produkty mleczne, ryby, mięso nie zachowałyby tak długotrwałej świeżości, gdyby nie właściwości amoniaku, który jest związkiem azotu i wodoru, a bardzo prostym wzorze NH3. Występuję on na -III stopniu utlenienia, a w warunkach normalnych jest oczywiście gazem. Co bardzo ciekawe, ma on ujemna temperaturę wrzenia, która wynosi -33,35 stopni Celsjusza.
Rozpuszcza się on doskonale w wodzie, a spowodowane jest to silnym oddziaływaniem pomiędzy cząsteczkami amoniaku, a cząsteczkami wody, co w konsekwencji prowadzi do utworzenia wiązań wodorowych. Co charakterystyczne posiada on bardzo ostry zapach, który jest wstanie podrażnić błony śluzowe.
Może być on niebezpieczny ze względu na to, że jego cząsteczki gromadzą się w pomieszczeniach pod sufitem, a w sytuacji, gdy dojdzie do kontaktu z płomieniem nastąpić może eksplozja.
Każdy, kto pracuje przy instalacjach chłodniczych musi pamiętać o odpowiednim stroju, gdyż amoniak jako substancja bardzo toksyczna prowadzi do silnych poparzeń, jak również po kontakcie z oczami może powodować utratę wzroku takiej osoby.